مکان های دیدنی زیباکنار برای گردشگران

12 تیر 1402
0 دیدگاه

زیباکنار در فاصله ۳۹ کیلومتری رشت و ۴۰ کیلومتری بندرانزلی در ساحل دریای خزر واقع شده است. زیباکنار در منطقه آزاد تجاری بندرانزلی قرار دارد، بنابراین از امکانات و دسترسی‌های کاملی همچون راه آهن، فرودگاه و بزرگراه‌های سراسری برخوردار است.

اگر ماشین شخصی ندارید، می‌توانید از این امکانات برای سفر به زیباکنار رشت بهره‌مند شوید.

اگر هم قصد دارید با خودروی شخصی به این منطقه سفر کنید، می‌توانید هم از راه زمینی و هم با هواپیما بروید. برای مسافرت با قطار نیز می‌توانید با کمک راه آهن سراسری رشت به زیباکنار برسید.

پس از اینکه وارد زیباکنار شدید، اگر از قبل جایی را برای اقامت انتخاب نکرده‌اید، گزینه‌های فراوانی پیش روی شما وجود دارد. اقامتگاهای ویلایی و هتل و مجتمع اقامتی در زیباکنار هستند که میتوانید از آن ها بهره مند شوید.

پارک ملی بوجاق 

اولین مکانی که توصیه می‌کنیم پس از استراحت در زیباکنار گیلان از آن بازدید کنید، پارک ملی بوجاق است. این پارک منطقه‌ای حفاظت‌شده بوده که در بندر کیاشهر واقع شده است.

فاصله زیباکنار تا پارک حدودا ۱۰ کیلومتر یا ۱۵ دقیقه است. برای رسیدن به پارک ملی بوجاق، باید پس از طی مسافت ۶ کیلومتر در جاده انزلی به کیاشهر، از سمت چپ جاده به سمت بندرکیاشهر حرکت نمایید.

پس از اینکه وارد بندر کیاشهر شدید، از سمت چپ آن به پارک ملی بوجاق می‌رسید.

بوجاق، اولین پارک ملی خشکی-دریایی در ایران حدود ۳۲۶۰ هکتار مساحت دارد که از این مقدار ۱۶۰۰ هکتار محوطه دریایی، حدود ۱۶۰ هکتار محوطه تالابی و مابقی خشکی شامل زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزار است. در سال ۱۳۵۴ این پارک در فهرست تالاب‌های کشور با عنوان لاگون کیاشهر به ثبت رسید. پارک بوجاق در سال ۱۳۶۹ به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده که در میان آن‌ها رودخانه سفید رود عبور می‌کرد و در سال ۱۳۸۱ به عنوان پارک ملی و ذخیره‌گاه زیست کره در ایران ثبت گردید و طی سالهای ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ تحقیقی به منظور تفکیک گونه‌های زیستی این منطقه در این پارک صورت گرفت.

این منطقه از تالاب کیاشهر در شرق، تالاب بوجاق در غرب و تالاب ۲۲ بهمن در مرکز به همراه رودخانه سفید رود و جلگه‌، علفزارها و زمین‌های اطراف آن و آب‌های ساحلی دریای خزر، تشکیل می‌شود.

منطقه حفاظت شده بوجاق به عنوان یکی از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان در ایران به شمار می‌رود. در این پارک ملی ۲۳۴ گونه پرنده از ۴۹ گروه مختلف که ۲۰ گونه آن بومی و مابقی مهاجر می‌باشند، مشاهده و ثبت شده‌اند. همچنین ۵۰ گونه آبزی و ۲۴۸ گونه گیاهی در این پارک شناسایی شده‌اند.

ارسال دیدگاه