دلایل جذابیت سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد انزلی و مزایای آن

7 دی 1402
0 دیدگاه

دلایل جذابیت سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد انزلی و مزایای آن

منطقه آزاد انزلی به دروازه اروپا مشهور است. این منطقه آزاد را دریچه‌ای به روی اوراسیا است منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران است در حاشیه دریای خزر است.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه‌های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

منطقه آزاد انزلی در شمال کشور واقع شده و مساحتی حدود ۹ هزار هکتار خشکی و بخشی از آب‌های سطحی را در برمی گیرد. این منطقه را دروازه تعامل مثبت ایران و جهان در دل دریای خزر می‌نامند.

در سال ۷۵، تصویب شد که منطقه ویژه اقتصادی بندر انزلی به دو بخش جداگانه تقسیم شود، و در سال ۸۲، این منطقه به نام منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی به رسمیت شناخته شد. در سال ۸۳، اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی تصویب هیات وزیران را پاس کرد و محدوده آن در سال ۸۴ تعیین و اعلام شد. بر اساس این اعلام، منطقه آزاد انزلی شامل سه بخش، یعنی محدوده بندری، اداره کل بنادر و کشتیرانی استان، شهرک صنعتی انزلی، و منطقه ویژه اقتصادی سابق انزلی است که از حاشیه دریای خزر به عمق ۲ کیلومتر در تعدادی از مناطق با مساحت کل ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار خشکی در طول ۲۰ کیلومتر امتداد دارد.

با اجرای قوانین و مقررات مناطق آزاد تجاری- صنعتی کشور در محدوده منطقه آزاد انزلی و باگسترش میزان همکاری و تعاملات دیگر ادارات و نهادهای استان با این سازمان می‌توان به توسعه همه‌جانبه منطقه امیدوار بود.

اتصال راه‌آهن سراسری به بندر انزلی

با اتصال بندر انزلی به راه‌آهن سراسری و آستارا، همچنین بهره‌مندی از بزرگراه قزوین-رشت-انزلی، حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت در منطقه به یک انقلاب صنعتی تبدیل می‌شود، که به عنوان یکی از عوامل اساسی توسعه مطرح می‌شود. پس از اتمام پروژه‌های زیرساختی در منطقه آزاد انزلی، انتظار می‌رود که صنعت، تجارت، گردشگری و دیگر حوزه‌های اقتصادی در این منطقه و در کل کشور به دوران طلایی واقعی بپیوندند، زیرا این منطقه به عنوان حلقه اتصال اقتصاد ملی به اقتصاد و تجارت جهانی شناخته می‌شود.

هدف احداث منطقه آزاد انزلی

هدف از ایجاد منطقه آزاد انزلی، توسعه و زنده‌سازی منطقه با فراهم‌سازی زیرساخت‌ها و تأمین امکانات زیربنایی است. این اقدام به منظور ایجاد شرایط مناسب برای رشد و توسعه اقتصادی پایدار منطقه با حفظ محیط زیست و جذابیت‌های طبیعی، ارتقاء سطح درآمد عمومی منطقه و جلب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در زمینه‌های تجاری، گردشگری، ترانزیت و صنعتی است.

در این راستا، افزایش حجم تولیدات صنعتی، خدمات ، توسعه صادرات و ایجاد اشتغال سالم و پایدار، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تنظیم بازار کالا، و ایجاد بستر مناسب برای فعالیت مراکز علمی و تحقیقاتی داخلی و خارجی، از دیگر اهداف این منطقه آزاد می‌باشد.

مزایا منطقه آزاد انزلی

مزایای مناطق آزاد تجاری – صنعتی ایران شامل معافیت مالیاتی ۲۰ ساله برای تمامی فعالیت‌ها در هر زمینه، امکان ورود دستگاه‌ها، ماشین‌آلات، قطعات و تجهیزات پروژه‌های سرمایه‌گذاری از خارج بدون پرداخت عوارض مصرف در منطقه، عدم نیاز به روادید قبلی برای ورود اتباع خارجی، و امکان صدور پروانه اشتغال برای کارکنان و متخصصان خارجی می‌باشد. همچنین، این مناطق اجازه ورود مواد اولیه، دستگاه‌ها، ماشین‌آلات و قطعات مورد نیاز بدون پرداخت عوارض گمرکی، ارسال محصولات به داخل کشور بدون پرداخت عوارض گمرکی تا حد ارزش افزوده معین شده در کمیسیون ارزش افزوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را فراهم می‌آورد.

مزایای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد انزلی شامل امکان مشارکت بدون محدودیت نسبت مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی و امکان سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصد خارجی است. همچنین، آزادی کامل در ورود و خروج اصل سرمایه و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی، و امکان انتقال ارز به خارج بدون هیچگونه محدودیتی نیز جزو مزایای این سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. همچنین، این منطقه امکان واگذاری اراضی به شرط اجرا به سرمایه‌گذاران ایرانی و اتباع خارجی که به ثبت شرکت در منطقه اقدام می‌کنند را نیز فراهم می‌سازد.

منطقه آزاد انزلی بدون موانع غیرتعرفه‌ای برای ورود کالاها به خود، امکان صادرات محصولات بدون پرداخت عوارض گمرکی را فراهم می‌کند. زمین‌ها در این منطقه با قیمت مصوب سازمان به قیمت مناسبی قابل واگذاری هستند. اداره امور اداری با سرعت و به حداقل بروکراسی اداری انجام می‌شود. خدمات بیمه توسط بیمه‌های دولتی و خصوصی در این منطقه ارائه می‌شوند.

مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگ‌ترین بندر انزلی در شمال کشور شناخته شده و از ظرفیت مناسبی برای ارائه خدمات لجستیک و فعالیت خوشه‌های صنعتی بهره‌مند است.

ویژگی‌های استثنایی و منحصر به فرد منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی به‌عنوان نزدیک‌ترین منطقه آزاد به پایتخت با موقعیت استراتژیک در کریدور شمال–جنوب قرار دارد و از نظر حمل و نقل و ترانزیت بسیار ارتباطاتی دارد. جذابیت‌های طبیعی این منطقه شامل دریا، جنگل و تالاب بوده و توریست های خارجی را به خود جلب می‌کند. ایجاد زیرساخت‌های تفریحی نظیر مارینای تفریحی (تنها مارینای شمال کشور)، پارک نوار ساحلی، مرکز تفریحات دریایی، استخر ساحلی، بهشت پرندگان، مجموعه آکواریوم و باغ خزندگان، مجتمع‌ها و مراکز خرید فعال، هر سال میلیون‌ها گردشگر را به این منطقه جذب می‌کنند.

منطقه آزاد انزلی با برخورداری از شرایط اقلیمی مناسب، آب و هوای مطبوع، طبیعت چهارفصل و خاک حاصلخیز به عنوان یکی از مناطق آزاد ویژه، از مزایای استثنایی برخوردار است. این منطقه از دسترسی به نیروی انسانی متخصص و مجاورت به فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل رشت بهره‌مند است. همچنین، همجواری با بنادر مهمی چون آستراخان در روسیه، اکتائو در قزاقستان، کراسنودسک در ترکمنستان و باکو در آذربایجان از امکانات ارتباط دریایی و همجواری استراتژیک بهره‌برداری می‌کند. وجود بازارهای مصرف پرجمعیتی همچون کشورهای حاشیه دریای خزر، CIS و قفقاز با جمعیت بیش از ۵۰۰ میلیون نفر، این منطقه آزاد را به یک پایگاه تجاری با مزایای منحصر به فرد تبدیل کرده است.

ارسال دیدگاه